Po ukończeniu szkoły absolwent wyposażony jest w wiedzę i umiejętności pozwalające na przygotowanie do sprzedaży leków gotowych (porcjowanie, etykietowanie); wydawanie wybranych produktów leczniczych i wyrobów medycznych pacjentom; przyrządzanie wszystkich form recepturowych nie zawierających w swoim składzie trucizn i środków odurzających; współuczestniczenie w prowadzeniu analiz w laboratoriach oraz kontroli produktów leczniczych i wyrobów medycznych; udział w nadzorowaniu procesów technologicznych produkcji leków w przemyśle farmaceutycznym; obsługiwanie aparatury, urządzeń przemysłu farmaceutycznego, aparatury laboratoryjnej, sprzętu aptecznego; organizowanie i rozliczanie pracy punktu aptecznego, zamawianie produktów leczniczych i wyrobów medycznych, ewidencjonowanie sprzętu medycznego.
Wymagania psychofizyczne właściwe dla zawodu
zainteresowania przyrodnicze i humanistyczne;
ostrość widzenia i rozróżniania barw;
koordynacja wzrokowo-ruchowa;
sprawność manualna;
spostrzegawczość;
zdolność koncentracji i podzielność uwagi;
sumienność i dokładność;
życzliwość i wyrozumiałość;
poszanowanie godności osobistej drugiego człowieka;
samodzielność, samokontrola.
Organizacja nauki
Nauka trwa 2,5 roku. Zajęcia w specjalistycznych pracowniach szkolnych prowadzą m.in. wykładowcy wydziału farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Absolwenci uzyskują świadectwo ukończenia szkoły policealnej, a po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe- dyplom z tytułem technika farmaceuty.
Perspektywy zawodowe
Technik farmaceuta uzyskuje uprawnienia do pracy w aptekach ogólnodostępnych, szpitalnych i zakładowych; sklepach zielarsko-medycznych; hurtowniach farmaceutycznych; zakładach przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego; zakładach przetwórstwa zielarskiego; laboratoriach chemicznych przemysłu chemicznego, spożywczego i zielarskiego.